Jakub Mastík: „Navzdory plýtvání“

V agentuře NAVZDORY vzdorují nejen neefektivnímu nakládání s odpady, ale také zbytečnému vyhazování potravin.

Zpracováním použitých materiálů pomocí filosofie up-cycling se zabývají již dlouhá léta, ale jak naložit s tím, když téměř třetina Čechů vyhazuje potraviny několikrát do měsíce, aniž by tyto potraviny byly použity. Jak naložit s tím, že neumíme pracovat s přebytky z vaření, nepracujeme s daty trvanlivosti, zbytečně hodně nakupujeme a potom končí hromady jídla v koších…
Celosvětová roční produkce potravin je kolem 4 miliard tun. Odhaduje se, že zhruba 30–50 % z tohoto množství se vyhodí. Podle statistik vzniká v EU na jednoho Evropana přes 170 kg potravinového odpadu ročně. V České republice to je něco málo přes 80 kg za rok.

Rozhodli jsme se proto tyto informace šířit jak mezi firmami, tak v budoucnu snad také mezi širokou veřejností.
Nic nefunguje lépe, než konkrétní ukázka, proto budeme lidi inspirovat konkrétnímu recepty z potravin, které by za normálních okolností vyhodili (nať z mrkví, staré pečivo, stará zelenina a ovoce…). Nebude se však jednat pouze o recepty, ale budeme na vybraných akcích rovnou vařit a servírovat k ochutnání, jak skvěle může zafungovat například pesto z již zmíněné mrkvové natě .
Vše budeme prezentovat na našich designových doplňcích ze starých lahví a nebude chybět ani staré, potlučené nádobí. Zástěry si ušijeme ze starých riflí, abychom lidi inspirovali nejen v jídle…
Budeme rádi, když se za námi přijdete na nějakou z akcí podívat, ochutnat.
První akce bude 3.9. Art & Sience, kterou pořádá VŠB a ještě v září budeme vařit na otevření ostravského resuse centra, což je zase projektem spol. OZO Ostrava.

Pojďme se chovat udržitelněji nejen v potravinách a společně nastartujme sebevědomou, chytrou a udržitelnou ekonomiku: změna k lepšímu.

Jakub Mastík
Zakladatel NAVZDORY s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *